Současným trendem dnešních stavebníků je postavit dům se špičkovými tepelnými vlastnostmi, aby v budoucnu ušetřili peníze za energie a tak investují do tepelné izolace nemalé částky. Výsledkem je, že dům nedýchá. Rychle se kazící vzduch a zápach vznikající při běžném provozu vede k častému větrání a tak vložené investice ztrácejí svůj smysl. Řešení je pořídit si větrání s rekuperací (zpětným ziskem tepla).

Argumentů proč si pořídit toto zařízení je hned několik:
Tím hlavním je, že šetříte svoje peníze a nevyhazujete je při klasickém větrání oknem ven. Odstraníte vzdušnou vlhkost, která vzniká z pobytu osob při dýchání, mytí, vaření a zabráníte vzniku plísní. V létě se ochráníte před alergeny z pylů a ve vašem domě bude kvalitnější vzduch než venku. Pokud s centrálním větráním počítáte již při prvopočátku stavby, můžeme z problému udělat přednost. Pro ty z vás, kteří už máte postaveno, existuje řešení v podobě decentrálních jednotek umístěných v jednotlivých místnostech.

Centrální ventilační jednotka s rekuperací tepla LWZ 161, 270

Přehled vlastností:

 • vysoké zpětné získání tepla až 90%
 • stejnosměrné ventilátory a tím nízký příkon
 • nízká hlučnost
 • konstantní průtok vzduchu
Typ Příkon [W] Objem průtok. vzduchu [m3/h] při 160 Pa Přípojky vzduchu Rozměry v/š/h [mm] Hmotnost [kg]
LWZ 161 16 - 120 225 150 mm 600/675/460 31
LWZ 270 20 - 205 350 160 mm 600/675/460 35

Kompaktní přístroj pro výměnu vzduchu v bytech a rodinných domech; zpětné získávání tepla pomocí křížového protiproudého výměníku ze vzduchu odčerpávaného z místností; snadno vyměnitelný filtr (pylová kategorie G3); přípojky vzduchu s břitovým těsněním na horní straně přístroje; objemový tok vzduchu volitelný ve 3 stupních; instalace na podlahu nebo nástěnné konzole; kryt z pozinkovaného ocelového plechu opatřeného plastovým práškem.

Ventilační jednotka a rekuperací tepla DL 13 eurovent

Přehled vlastností:

 • rekuperace tepla až 90%
 • není zapotřebí dodatečné dohřívání přiváděného venkovního vzduchu
 • provozní spínač ZAP / VYP
 • 4-stupňový spínač pro objemový průchod vzduchu, 20/40/60 m3hod a "volné letní chlazení"
 • indikace pro výměnu filtru
 • indikace pro kondenzát
 • potřebné topení 0,8 kW
 • sériově s integrovaným regulátorem teploty místnosti
Typ Přípojky vzduchu Rozměry v/š/h [mm] Hmotnost [kg] Potřeba tepla [W]
DL 13 150 mm 546/870/217 26,5 800

Decentralizovaná ventilační jednotka je ideální řešení pro ty, co chtějí šetřit energii na vytápění. Vysoce efektivní křížový protiproudý výměník zajišťuje optimální využití energie. Teplo z odpadního vzduchu se předá až z 90 % přiváděnému čerstvému vzduchu.

To šetří náklady na vytápění. Prach a květinové pyly jsou spolehlivě filtrovány a alergici si tak mohou oddechnout. Také se zmenšilo obtěžování hlukem zvenku, protože díky automatické ventilaci mohou zůstat okna zavřená.

Přístroj je použitelný k větrání i v kombinaci s jinými vytápěcími systémy. Pro místnosti s krátkodobou potřebou tepla je možno použít ventilační-vytápěcí přístroj s potřebným topením 0,8 kW i pro samostatné vytápění. Stabilní rámová konstrukce se skříní z ocelového plechu s práškovým nástřikem krémově bílé barvy RAL 9001. Mřížka výstupu vzduchu bronzově hnědá. Vedení přiváděného a odpadního vzduchu stěnou. Ovládací prvky pohodlně přístupné zepředu. Sériově s nástěnnou konzolí pro montáž nad podlahou na nosné stěně.